Home Hon. Deepak Obhrai, P.C.
Member of Parliament for Calgary East
Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs
and for International Human Rights

Constituency Office

Radisson Centre
Suite 225, 525-28 Street SE
Calgary, Alberta
T2A 6W9
Phone: 403-207-3030
Fax: 403-207-3035
Email:
deepak@deepakobhrai.com

Latest Speeches

18/07/2014
Canada and India have a clear understanding of the energy paradigm, Deepak Obhrai tells the Canada India Energy Forum in Calgary. July 18, 2014

12/04/2014
Speech delivered to the House of Commons by Hon. Deepak Obhrai at an Emergency Debate on May 12, 2014 on the kidnapping of Nigerian girls by the terrorist group Boko Haram.

01/04/2014
Eliminating violence against women is both a domestic and a foreign policy priority for Canada, Deepak Obhrai tells gathering at Parliament Hill book launch. Ottawa, April 2014

06/02/2014
The Commonwealth is in a state of serious decline, and has reached a low point in its history, Deepak Obhrai tells meeting of Royal Commonwealth Society. Ottawa.

02/12/2013
"The key priority for Canadians is jobs, jobs, jobs, not just now, but for future generations," Obhrai tells Parliament during Debate on the Government's Economic Action Plan.

10/11/2013
Deepak Obhrai hosts the 13th National Diwali Celebration in Toronto

9/05/2013
Deepak Obhrai Highlights Strong Relationship Between Canada and India at Calgary Oil & Gas Forum. Calgary, Alberta

02/05/2013<
Parliamentary Secretary Obhrai Delivers Opening Remarks for the Canada-Nigeria Investment Conference Toronto, Ontario

22/04/2013
Deepak Obhrai speaks out in Parliament in support of human rights and religious freedom around the world

13/01/2013
Deepak Obhrai, M.P. suggests to Indian Parliament to declare December 29 the National Day of Remembrance and Action on Violence Against Woman

28/11/2012
"Canada-India Relations and Mobilizing Diaspora Networks"
Deepak's speech at the Indo-Canada Chamber of Commerce Roundtable on Advancing the Canada-India Partnership. Nov 28, 2012. Toronto


3/09/2012
Canada remains a strong supportive partner in the development of Pacific Islands, Deepak Obhrai tells the Pacific Islands Forums in Cook Islands. September 3, 2012, Raratonga.

25/07/2012
Security Council needs to act with determination to protect peace and stability of the Middle East, Deepak Obhrai tells UN Security Council. July 5, 2012. New York.

8/05/2012
This Budget spells sound financial management during a global economic crisis, Obhrai says during the Budget Debate in Parliament. May 8, 2012. Ottawa.

8/02/2012
Canada welcomes opportunity to collaborate with Sri Lanka on the next steps required to foster sustainable peace and prosperity, Obhrai says at the Sri Lanka National Day celebrations, February 8, 2012, Ottawa.

02/11/2011
Statement by Deepak Obhrai, M.P. and Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs, at the Istanbul Conference for Afghanistan. November 2, 2011, Istanbul, Turkey

26/09/2011
Our engagement in Libya protects Libyan civilians and upholds Canadian values, Deepak Obhrai tells Parliament during Debate to extend Canada’s military mission to Libya. September 26, 2011, Ottawa.

20/06/2011
Our Government's sound economic management policies will ensure Seniors' needs are met, Obhrai says during Parliamentary debate on Seniors. June 20, 2011, Ottawa.

9/06/2011
Strong values taught by our cultural, religious, and family traditions have made this disapora the most successful in the world, Obhrai tells the inauguration of PBD Canada 2011. June 9, 2011, Toronto.

 

Deepak's Profile


BORN:
July 5th, 1950 in Oldeani, Tanzania

EDUCATION:
  • Arusha Secondary School, Tanzania - Junior High
  • Daly College - Indore, India - Senior High&
  • Air Traffic Control, United Kingdom and East Africa

LANGUAGES:
English, Hindi, Punjabi, Swahili, Gujarati

PERSONAL:
Married to Neena with two daughters, Priti and Kaajal; son, Aman; and son-in-law, Robin Martin. In 2006 his family was further blessed by a grandson, Davin Jacob and in 2008 with the arrival of granddaughter Evasha.

COMMUNITY INVOLVEMENT:
  • President, India-Canada Association of Calgary (1990-92)
  • Vice President, National Indo-Canadian Council, Alberta Region (1993-95)
  • President, Monterey Community Association (1996-97)
  • President, Hindu Society of Calgary (1997)

CAREER:
  • Businessman: Indo Canadian Enterprises
  • City of Calgary Electric Systems
  • Air Traffic Controller

ELECTORAL:
May 02, 2011 Calgary East, Alberta 67.4% with 23,372 votes
Oct. 14, 2008 Calgary East, Alberta 67% with 21,311 votes
Jan. 23, 2006 Calgary East, Alberta 67% with 26 766 votes
Jun. 28, 2004 Calgary East, Alberta 61% with 21 897 votes
Nov. 27, 2000 Calgary East, Alberta 54% with 18 141 votes
Jun. 02, 1997 Calgary East, Alberta 45% with 13 348 votes

PARLIAMENTARY FUNCTIONS:

41th Parliament (Current)
  • Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs
40th Parliament
  • Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs
  • Standing Committee on Foreign Affairs and International Development
  • Special Committee on the Canadian Mission in Afghanistan
  • Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee of Foreign Affairs and International Development
39th Parliament
  • Parliamentary Secretary to the Minister of Foreign Affairs (Asia-Pacific and Africa)
  • Parliamentary Secretary to the Minister of International Cooperation
  • Standing Committee on Foreign Affairs and International Development
  • Special Committee on the Canadian Mission in Afghanistan
38th Parliament Official Opposition
  • Senior Critic for Multiculturalism
  • Standing Committee on Canadian Heritage
  • Deputy Critic for Intergovernmental Affairs, Citizenship and Immigration and Canadian Heritage 
  • Chair of the Task Force on Globalization and Competitiveness
  • Standing Committee on Foreign Affairs and International Trade
  • Sub-Committee on Human Rights and International Development
37th Parliament
  • Senior Critic for Multiculturalism
  • Senior Critic for International Cooperation (CIDA)
  • Vice-Chair, Subcommittee on Human Rights and International Development
  • Standing Committee on Foreign Affairs and International Trade
36th Parliament
  • Senior Critic for International Trade
  • Vice-Chair, Standing Committee on Foreign Affairs and International Trade
  • ubcommittee on International Trade, Trade Disputes and Investment
  • Standing Committee on Canadian Heritage
  • Standing Committee on Citizenship and Immigration

[All About Deepak]

 

Parliamentry Office

426-N Centre Block
House of Commons
Ottawa, Ontario K1A 0A6
Phone: (613) 947-4566
FAX: (613) 947-4569
Email:
obhrad@parl.gc.ca

Important Links